Forum Dyskusyjne Olsztyńskiej Strony Rowerowej.

forum :: Okolice Działdowa :: XIX-wieczne nagrobki

XIX-wieczne nagrobki
mieszkanka Gródek :: 2006-05-12 14:52:40 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

"Nie bardzo wiem, skąd XIX-wieczne nagrobki wzięły się w tak nietypowym miejscu - trawnik przed jednym z wiejskich budynków :: Gródki :: Maj 2005"

ponieważ w tym miejscu stał kiedyś kościół, który został zburzony. Przy kościele był cmentarz i stąd nagrobki. A "wiejski budynek", to kaplica!!!



Re: XIX-wieczne nagrobki
darek :: 2006-05-12 18:18:57 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Szczerze mówiąc domyślałem się, że ten budynek pełni rolę kaplicy, ale o istnieniu kościoła i cmentarza nie miałem pojęcia. Stąd moje zdziwienie. Dziękuję za informację.



Re: XIX-wieczne nagrobki
ja gródkowianka :: 2006-06-19 14:37:07 ::
odpowiedź :: drukuj :: do góry

informacji na ten temat jest troszkę w książkach :Działdowo i okolice" lub w monografii szkoły w Gródkach! zresztą....wystarczyło kogoś zapytać.....np mnie:) mieszkam tam od 20 lat



Re: XIX-wieczne nagrobki
Darek :: 2006-06-19 15:34:46 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Ze wstydem przyznaję, że miałem książkę w ręku i nie dotarłem do tej informacji.
Swoją drogą z wiedzy Pani Gródkowianki chętnie skorzystam, ponieważ temat okolic Działdowa nie został zamknięty.
Pozdrawiam



Re: XIX-wieczne nagrobki
ja gródkowianka :: 2006-06-22 13:51:53 ::
odpowiedź :: drukuj :: do góry

acha, jeszcze jedno.....nie jestem pewna na 100% ale to zdjęcie http://www.rowery.olsztyn.pl/photo.php?r=107&i=016&f=
to chyba nie jest kurhan. to tylko zwykła kupka kamieni porośnięta trawą.....ale głowy nie daję.

w przyszłości polecam zrobić zdjęcia głazów polodowcowych jakie są w okolicach Gródek. jeden (chyba największy z tego co wiem) znajduje się w lesie niedaleko Łysej Góry. (po lewej stronie drogi na Gruszkę). można pojechać rowerkiem też do tzw "lasu cholerycznego", który nazwę swą ma od tego, że dawniej chowano w nim ludzi, którzy umarli na cholerę....ale nie ma w nim pomników czy nawet krzyży....a szkoda (no chyba że ja nie wiem o istnieniu takowych) (jest on w kierunku na Płośnicę po prawej stronie).

pozdrawiam



Re: XIX-wieczne nagrobki
Darek :: 2006-06-22 21:11:38 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Byłem przy tym głazie w lesie, ale niestety bez aparatu. Co ciekawe, jest to jedyny ślad (ten głaz) po znajdującym się tam cmentarzu z I wojny światowej. Co do kupki kamieni, to rzeczywiście nie musi być kurhan. Z posiadanej przeze mnie mapki wynikało, że w tej okolicy powinien być kurhan, a te kamienie to było jedyne miejsce które mogło nim być. Możliwe, że poszukiwany kurhan już nie istnieje. Zresztą w opisie wyraziłem tylko przypuszczenie, że to kurhan. Jestem za to pewien kurhanów przy drodze do Lidzbarka (groby olbrzymów) oraz tych w lesie na pn. zach. od Gródek.



Re: XIX-wieczne nagrobki
Darek :: 2006-06-22 21:16:00 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Przy okazji mam pytanie: Do kiedy była czynna żwirownia znajdująca się po lewej stronie szosy biegnącej od rzeki (od Gruszki) w kier. Gródek (Gródków?), mniej więcej na wysokości Łysej Góry?



Re: XIX-wieczne nagrobki
Adam Myslinski :: 2007-02-24 17:31:18 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Witam,
Pozwolę sobie wtrącić i moje trzy grosze. Nawet słaba znajomość niemieckiego pozwala mi przetłumaczyć inskrypcję na kamieniu z fot. 024:

"Tu spoczywa niezapomniany Arthur von Wulffen zwany Kuchmistrzem ze Sternbergu.
Urodzony w Riesenburgu 5 stycznia 1832 roku, zmarł w Knauten 24 stycznia 1878 roku."

Pozdrawiam


informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefox



Zapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-03-28, 88 dzień roku, imieniny Anieli, Gedeona, Krzesisława, Malkolma, Sykstusa
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl