Forum Dyskusyjne Olsztyńskiej Strony Rowerowej.

forum :: Zalew Sulejowski :: Ciekawostki wokół...

Ciekawostki wokół Zalewu Sulejowskiego
Tomek G. :: 2005-03-29 14:17:46 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Witam, wycieczka fajna - kiedyś gdy jeszcze mieszkałem w Piotrkowie, to często robiłem kółeczko wokół zalewu, w różnych wariantach.
Z ciekawych rzeczy, które można zobaczyć na trasie ominąłeś 2 ciekawe, a położone całkiem blisko.
1. Groty w Nagórzycach - wyrobiska piaskowca położone przy drodze z Tomaszowa do Nagórzyc - po drugiej stronie Pilicy niż są położone Smardzewice (tam jest ciekawy klasztor).
2. Bunkry kolejowe w Jeleniu - w Smardzewicach trzeba odbić koło klasztoru w prawo w drogę leśną, tam po ok. 3 km po przejechaniu torów kolejowych w Jeleniu skręca się w lewo w wąską asfaltówkę i dojeżdża do ogromnych bunkrów, w których mieściły się całe pociągi kolejowe.
Niemniej jednak wybór okolicy bardzo dobry, całe nadpilicze które miałem okazję przemierzyć na rowerze jest piękne - od Dobromierza za Przedborzem do Nowego Miasta nad Pilicą.
A co do piachów - taki to już urok.
Pozdrawiam
Tomek
www.cyklista.prv.pl - obecnie w Poznaniu ;)



Re: Ciekawostki wokół Zalewu Sulejowskiego
Piotr :: 2005-03-29 21:38:55 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

W okolicach Tomaszowa/Piotrkowa/Spały byłem kilka razy. Bunkry w Jeleniu widziałem i muszę powiedzieć, że robią wrażenie (mimo, że nie miałem latarki :-).
Z innych ciekawostek polecam też bunkry w Konewce oraz ruiny zamku w Inowłodzi. Będę jeszcze o tym pisał na OSR.
Do Przedborza wybieram się w tym roku :-)



Re: Ciekawostki wokół Zalewu Sulejowskiego
Tomek G. :: 2005-03-29 22:20:06 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

O tych zabytkach nie pisałem, bo to już było poza trasą. A jeśli dalej jechać to można zobaczyć pomnik - szaniec Hubala w Anielinie, ładny kościół w Poświętnem, i jeśli odbić nieco od Pilicy na SE to także całkiem ciekawe ruiny zamku w Drzewicy. Natomiast jadąc w kierunku S od Sulejowa po obu stronach Pilicy znajdują się rzeczy warte obejrzenia. Na brzegu W ruiny zamków w Bąkowej G. i Majkowicach, kilka rezerwatów przyrody, na W od Przedborza G. Chełmo z grodziskiem na szczycie... jest tego trochę...
No i oczywiście Przedborski PK, który za czasów liceum był moją największą zdobyczą - naprawdę fajne górki! Gorąco polecam. No i społeczne muzeum w Przedborzu prowadzone przez nauczyciela miejscowego technikum - warto poznać człowieka, skarbnica wiedzy o okolicy, jej historii i kulturze. Nazwiska nie pamiętam.
Pozdr.
Tomek



Re: Ciekawostki wokół Zalewu Sulejowskiego
Piotr :: 2005-03-30 08:06:24 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Nooo - jestem pod wrażeniem; Ciekawych miejsc jest sporo więc będę miał co robić :-) Jeszcze raz dzięki za informacje.

Jak rozumiem porzuciłeś rodzinne okolice dla Poznania. Może podeślesz kilka wskazówek co do tras rowerowych Wielkopolski?



Re: Ciekawostki wokół Zalewu Sulejowskiego
Tomek :: 2005-03-31 01:40:50 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Jest kilka tras wojewódzkich - Transwielkopolska Trasa Rowerowa - ok. 500 km N-S krańce położone na granicach województwa; Ziemiański Szlak Rowerowy, Ring Poznański - to są znakowane.
Innym bardzo ciekawym wariantem (już niekoniecznie w okolicach Poznania) jest przejazd ze Zbąszynia przez Miedzyrzecki Rejon Umocniony, Łagów, Sierakowski PK, Krzyż do Drawieńskiego PN - rewelacyjne tereny, bardzo dużo lasów, spokój, cisza, przyroda mało zmieniona przez człowieka, trochę górek, wspaniałe krajobrazy, polecam. Na całym odcinku możliwość korzystania ze znakowanych szlaków rowerowych oraz pieszych zdatnych do przejazdu rowerem. Jeśli chciałbyś jakieś szczegóły odnośnie w/w szlaków - projektował większość z nich Andrzej Kaleniewicz, członek naszego klubu. Na stronie www.cyklista.prv.pl masz relacje z wycieczek po naszych okolicach. dział kronika.
Pozdrawiam


informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefox



Zapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-03-28, 88 dzień roku, imieniny Anieli, Gedeona, Krzesisława, Malkolma, Sykstusa
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl