Zybork-Wartembork
Olsztyn-Jeziorany-Barczewo-Olsztyn (82 km)
autor :: Piotr Gapiński :: 2001-06-23 14:00:21 :: komentarze :: drukuj


bożnica żydowska z końca XIX w. (jedyna zachowana na Warmii) - Barczewo
wszystkie zdjęcia
Barczewko (Alt Wartenburg)
Wieś oddalona o 7 km na północny-zachód od Barczewa. Słynie z grodziska wczesnośredniowiecznego (okolice Biedowa) oraz z murowanego kościoła z II połowy XVI wieku. Kościół został odbudowany u końca ubiegłego stulecia (1889-1893).
Pierwotnie w tym miejscu było lokowane Barczewo (Wartenburg). Po najeździe Litwinów w 1354 roku, podczas którego osadę doszczętnie zniszczono, w 1364r. biskup Jan Stryprock odnowil lokację miasta 7km na wschód (w miejscu dzisiejszego Barczewa).

Jeziorany (Zybork, Seeburg)
Pierwotnie osada Prusów. Jeziorany uzyskały prawa miejskie w 1338 (nadane przez biskupa Hermana z Pragi) stając się siedzibą okręgu administracyjnego (komory) w latyfundium warmińskim. W drugiej połowie XIV wieku, staraniem biskupa Jana z Miśni, w miejscu drewnianej warownii wybudowano murowany zamek. Miasto wielokrotnie niszczone podczas wojny głodowej (1414r.), trzynastoletniej, północnej (1703-1709), wojen napoleońskich. Zniszczenia w drugiej wojnie światowej i powojenne rozbiórki spowodowały likwidację znacznej części dawnej zabudowy rynkowej.
W centrum miasta, przy rynku wznosi się gotycki kościół Św. Bartłomieja wybudowany w latach 1360-1390. Przy kościele brama cmentarna z drugiej połowy XVIII wieku.
Pozostałości dawnego zamku biskupiego, który spłonął w 1783 roku. Po pożarze większą część budowli rozebrano a w ocalałym skrzydle wschodnim mieści się obecnie Urząd Miasta. Zachowały się także fragmenty murów miejskich oraz liczne kamieniczki (głównie neoklasycystyczne i eklektyczne).
W Jezioranach urodził się Jen Leo (1562-1635), autor historii Prus wydanej w 1626r.

Barczewo (Wartembork, Wartenburg)
Pierwotne Barczewo zostało założone 7 km na północny zachód od obecnego miasta nad jeziorem Wadąg, w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się Barczewko, a jego nazwa brzmiała Wartenburg. Obecną nazwę nadano dla uczczenia bojownika o polskość Warmii, ks. Walentego Barczewskiego (1856-1928). W 1354 roku osada została zniszczona przez Litwinów. Po tym wydarzeniu, w 1364 roku, biskup Jan Stryprock nadał miejskie prawo chełmińskiej nowej osadzie. Miasto zostało założone na planie prostokąta, w latach 1374-1401 otrzymało mury obronne z trzema bramami oraz kościół św. Andrzeja. W XIV wieku poza obrębem obwarowań stał zamek biskupi, który spłonął w XVI stuleciu, a w wieku XIX adaptowano jego fragmenty przy budowie szkoły. W latach 1466-1772 Barczewo należało do Polski jako miasto biskupiej Warmii. Z Barczewa pochodził Feliks Nowowiejski (1877-1946) - kompozytor, twórca "Legendy Bałtyku" i melodii "Roty" do słów Marii Konopnickiej.

Niewielki rynek stanowi dziś centrum Barczewa. Miasto posiada charakterystyczną zabudowę małomiasteczkową. Zachowały się do dziś fragmenty średniowiecznych murów obronnych. Przy placu Stefana Batorego wznosi się pofranciszkański kościół klasztorny św. Andrzeja z XIV wieku. Kościół ten stanowił kiedyś południowe skrzydło czworobocznej budowli klasztornej z dziedzińcem. W XVI wieku do kościoła dobudowano kaplicę św. Antoniego, w której znajduje się jedno z najpiękniejszych dzieł renesansu na Warmii - nagrobek kardynała Andrzeja Batorego (bratanka króla Stefana) i jego brata Baltazara (księcia Siedmiogrodu) wykonany przez słynnego gdańskiego rzeźbiarza Wilhelma van der Blocke w 1598 roku. Co ciekawe, kardynałowi nie dane było spocząć w swojej kaplicy. Zginął w walkach o władzę w Siedmiogrodzie (Rumunia) i tam został pochowany. Obok kościoła dawny klasztor bernardynów zamieniony na więzienie po kasacji zakonu w 1810 roku (w latach 1965-1986 odsiadywał w nim wyrok zbrodniarz wojenny, Erich Koch).
Z 1386 roku pochodzi gotycki kościół farny św. Anny, przebudowany po pożarach w XVI i XVII stuleciu, rozbudowany w XIX wieku. Wewnątrz warto obejrzeć gotycki krucyfiks z około 1500 roku i barokowe organy z 1700 roku. Przy ulicy Mickiewicza 13 znajduje się dom, w którym urodził się Nowowiejski. Obecnie mieści się tam muzeum jego imienia.
Warto też zobaczyć Bożnicę Żydowską, jedyną ocalałą na Warmii.

Autor:  Piotr Gapiński
komentarze :: 13
informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefox



Zapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-11-09, 314 dzień roku, imieniny Anatolii, Dragomira, Teodora, Ursyna
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl