Kamienna Góra wiosną
Gutkowo-Pupki-Godki-Szałstry-Węgajty-Jonkowo-Gutkowo (50 km)
autor :: Piotr Gapiński :: 2004-05-09 11:52:30 :: komentarze :: drukuj


kościół w Jonkowie też jest znany z naszych wypraw; budowla jest piękna bez względu na pogodę i porę roku; Jonkowo
wszystkie zdjęcia
Kamienna Góra to rezerwat buczyny pomorskiej rozciągający się w trójkącie między miejscowościami Pupki, Jonkowo i Łomy (obszar 95.14 ha) na północny-zachód od Olsztyna. Przepiękne miejsce - rozległy garb moreny czołowej pokryty licznymi głazami narzutowymi (najwyższe wzniesienie sięga 179 m n.p.m).
Analogicznie jak dla rezerwatu Las Warmiński na południu Olsztyna - trudno tutaj wytyczać konkretne ścieżki. Można tutaj przyjeżdżać codziennie, za każdym odkrywać coś nowego i podziwiać piękno przyrody.

Trasę rozpoczynamy przed kościołem w Gutkowie (można tutaj dotrzeć wygodną ścieżką rowerową z centrum Olsztyna lub autobusem nr 11).
W miejscowościach, przez które będziemy przejeżdżali są klepy spożywcze (czynne także w soboty i niedziele).

Gutkowo - Mątki
Jedziemy najpierw do dworca Gutkowo PKP (wzdłuż ul. Bałtyckiej, później na wysokości szkoły, trzeba skręcić w prawo). Potem wzdłóż torów (po ich lewej stronie) najpierw do przejazdu przez tory przy pętli autobusowej a później (po prawej stronie torów) do dawnej drogi do Jonkowa.
Po charakterystycznym zakręcie w prawo, na skrzyżowaniu polnych dróg skręcamy w lewo, przejeżdzamy pod wiaduktem kolejowym i na kolejnym rozwidleniu dróg skręcamy w prawo. Jedziemy na wprost aż do domku dróżnika i wtedy skręcamy w lewo.
Droga prowadzi do żwirowni i do Mątek (wjeżdżamy od strony drogi do Polejek).

Mątki - Pupki
W Mątkach skręcamy w lewo i jedziemy w kierunku Jonkowa. Na skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo (droga gruntowa), którą dojedziemy do lasu, którym dojedziemy do drogi Jonkowo-Łomy. Po przecięciu drogi wjeżdżamy na ternen rezerwatu Kamienna Góra.
W rezerwacie najlepiej trzymać się brzegu jeziora Łomy (północna granica rezerwatu) i jechać na zachód w kierunku miejscowości Pupki.

Pupki - Godki
Przed Pupkami (na wysokości znaku drogowego) skręcamy w lewo (droga biegnie niemal równolegle do drogi asfaltowej Jonkowo-Pupki). Jedziemy cały czas na wprost aż do miejscowości Godki (w zasadzie to przed miejscowością trzeba będzie skręcić w prawo - ale o tym za chwilę).

Godki - Szałstry
Jadąc z Pupek, tuż przed Godkami skręcamy w prawo i jedziemy na zachód w kierunku Szałstr. W miejscowości Barłąg (mniej-więcej połowa dystansu Godki-Szałstry) droga, którą jedziemy nieco się zwęzi (i straci na jakości :-) ale nie należy się tym przejmować bo tuż przed Szałstrami droga będzie już fatalna. Cały czas jedziemy przed siebie - wjeżdżamy do Szałstr w połowie długości wsi (ulicówka) - niedaleko sklepu spożywczego (na lewo) i jeziorka (na wprost).

Szałstry - Porbady
W Szałstrach skręcamy na południe (w lewo), w stronę Wołowna (jedziemy asfaltową drogą). Na wysokości przejazdu przez tory (w Wołownie) jedziemy na wprost polną drogą aż do charakterystycznej kapliczki na rozstajach dróg. Skręcamy w prawo i jedziemy do Porbad.

Porbady - Jonkowo
W Porbadach krzyżują się cztery drogi (kierunki Wołowno, Godki, Stękiny i Wrzesina) więc trzeba uważać by nie pomylić kierunków. Jedziemy w kierunku Wrzesiny i jakieś 300 metrów za wsią (Porbady) skręcamy w polną drogę na wschód (w lewo). Nieco dalej na południe od tego miejsca, na mapie znajduje się kanał trojański (cokolwiek to jest).
Drogą tą dojedziemy do Węgajt - po drodze jednak złapie nas deszcz (z gradem!). Trzeba przyznać, że deszczowy krajobraz Warmii jest przepiękny...
Z Węgajt drogą asfaltową jedziemy do Jonkowa.

Jonkowo - Gutkowo
Jonkowo jest znane z naszych wcześniejszych wyjazdów. Na szczególną uwagę zasługuje kościół z XV wieku i cztery przydrożne kapliczki. Na północ od Jonkowa widoczne są pozostałości po wojnie z 1807r. - fragmenty tzw. rosyjskiego szańca.
Do Gutkowa jedziemy przez Mątki - taką samą drogą jak na początku wyjazdu. Oczywiście to nie jest jedyna możliwa droga powrotna. Alternatywą jest asfaltowa droga Olsztyn-Jonkowo łącząca się z drogą Olsztyn-Morąg (E527) na wysokości granic administracyjnych Olsztyna. Drogi tej jednak nie polecamy - (za) dużo samochodów i brak pobocza.


Autor:  Piotr Gapiński
komentarze :: 0
informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefoxZapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-07-25, 207 dzień roku, imieniny Jakuba, Krzysztofa, Walentyny
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl