Dolina górnego Orzyca
Ciechanów-Nosarzewo-Grzebsk-Janowo-Łyna-Nidzica (120 km)
autor :: Dariusz Felba :: 2004-05-14 21:55:42 :: komentarze :: drukuj


Grodzisko z XII w. - Grzebsk
wszystkie zdjęcia
Tym razem postanowiłem zwiedzić tereny rozciągające się między wsiami Grudusk i Janowo. Ziemie położone wzdłuż górnego biegu rz. Orzyc, z pozoru nieciekawe, są jednak bogate w miejsca niezwykłe i tajemnicze.
Jak zwykle, z Ciechanowa wyruszyłem o świcie, kierując się w stronę Gruduska. Opisy tego odcinka trasy znajdują się w [70] i [76]. Dalej obrałem kier. zach. i wkrótce dotarłem do Nosarzewa Borowego. Tam, w pozostałościach parku otaczającego rozpadający się dwór, nabrałem sił przed kolejnym znacznie trudniejszym odcinkiem.
Tuż za wsią zjechałem z szosy na betonową drogę wiodącą na płn. wschód. To tereny dawnego niemieckiego poligonu o pow. ok. 300 km kw., na którym ponoć były prowadzone próby ze zdalnie sterowanymi pociskami Schmetterling. Do dziś zachowały się się tam betonowe drogi, schrony, pozostałości hal, warsztatów i innych budowli. Pobłądziwszy trochę po labiryncie dróg odnalazłem się w okolicach Garlina, skąd ruszyłem na północ. Na asfalt wyjechałem w Budach Garlińskich. W tych podmokłych okolicach mają swój początek: przepływająca przez Ciechanów Łydynia i wyznaczający trasę mojej wycieczki Orzyc.
Kolejny punkt na mapie to odległy o kilkanaście km na płn.wsch. Dzierzgówek. Tam, na płd.-wsch. krańcu wsi, udało mi się odnaleźć 3 kurhany kultury bałtyjskiej, pochodzące prawdopodobnie z VI-IV w. p.n.e. W poszukiwaniu kolejnych śladów pradawnych kultur, z Dzierzgówka udałem się w kier. Tańska. Po drodze mijałem pozostałości dawno opuszczonych siedlisk.
Poszukiwania kurhanów w Tańsku-Kęsosze zakończyły się klęską. Co prawda znalazłem coś co mogłoby być kurhanem, ale czy był to cel moich poszukiwań pewnie nigdy się nie dowiem. Nie zrażony niepowodzeniem ruszyłem w kier. wsi Tańsk-Przedbory. Stamtąd, przez "mlaskające błoto", dotarłem do grodziska z XI w., położonego nad Orzycem ok. 1 km na płn.zach. od wsi. W odległości ok. 100 m od grodziska znajduje się przygrodowe cmentarzysko z tego samego okresu. Następnie powrót na szosę, czyszczenie mojego jednośladu z błota i szerokim łukiem w ogólnym kierunku płn. wsch. dojechałem do Grzebska.
To chyba najciekawsze miejsce na trasie. We wsi znajduje się drewniany kościół z 1712 r. z gotyckimi i rokokowymi elementami wnętrza. Prawdziwy skarb kryje się jednak na płn. od wsi, za betonowym ogrodzeniem PGR-u, wśród nadorzyckich łąk. Jest to pięknie położone grodzisko wczesnośredniowiecznie otoczone fosą i pierścieniem drzew. Z jego wierzchołka rozciąga się wspaniały widok na dolinę Orzyca. Niedaleko grodziska znajduje się kaplica drewniana z pocz. XVIII w., a na płn.-zach. krańcu wsi stoi przy szosie drewniana kapliczka słupowa z figurą (chyba) Jana Nepomucena. Obejrzawszy to wszystko ruszyłem dalej na północ, przez Szemplino Wielkie do Zembrzusa.
Przejeżdżając przez Zembrzus odniosłem wrażenie, że czas zatrzymał się tam jakieś sto lat temu. To z powodu wielu dobrze zachowanych starych drewnianych chat. Nieco dalej droga zaczęła dość ostro wspinać się po zachodnim zboczu porośniętego lasem morenowego garbu. Po jego przekroczeniu moim oczom ukazało się Janowo - ostatnia, leżąca na mojej trasie wieś w dolinie Orzyca.
Dalsza część trasy była już opisana w [73]. Szosą z Janowa przez Zawady dotarłem do wsi Muszaki, skąd przez Lasy Napiwodzkie udałem się w kier. płn.-zach. Na leśnych ścieżkach trochę pobłądziłem, ale ostatecznie udało mi się dotrzeć do szosy na Koniuszyn i potem do Orłowa. Tu trochę się rozczarowałem. Miałem nadzieję ujrzeć błękitne od kwitnących cebulic i przylaszczek runo miejscowego parku, ale zamiast tego zobaczyłem tylko niebieskie pączki wyłaniające się z zeschłych liści. Na źródła Łyny zabrakło czasu, więc do wsi Łyna dojechałem szosą, a stamtąd do Nidzicy na stację PKP.

Trasa wiodła przez:
Ciechanów-Szulmierz-Grudusk-Nosarzewo Borowe-Garlino-Budy Garlińskie-Dobrogosty-Dzierzgówek-[Tańsk-Kęsocha]-[Tańsk-Przedbory]-Długokąty-Chmielewo Małe-Grzebsk-Krusze-Szemplino-[Zembrzus-Mokry Grunt]-Janowo-Zawady-Muszaki-Koniuszyn-Orłowo-Łyna-Nidzica

Opisy niektórych miejscowości.

Ciechanów, Szulmierz. - patrz opis [70]

Grudusk.
Wieś gminna przy drodze nr 616, wzm. w XI w.
  ciekawostki:
 • kościół neogotycki z 1893 r.
 • grodzisko wczesnośredniowieczne
 • na zboczu grodziska kapliczka słupowa z rzeźbą Jana Nepomucena, a u podnóża głaz upamiętniający 900-letnią historię wsi
Nosarzewo Borowe.
Wieś położona przy drodze nr 544 na płd. wsch. od Mławy, wzm. w 1298 r. We wsi urodził się malarz Wojciech Piechowski.
  ciekawostki:
 • rozpadający się dwór otoczony resztkami parku
 • na płn. wsch. od wsi rozciągają się tereny niemieckiego poligonu wojskowego z czasów II Wojny Św. Tam bunkry i pozostałości innych budowli
Dzierzgówek.
Wieś w gminie Dzierzgowo.
  ciekawostki:
 • podworski park krajobrazowy z XIX w.
 • na płd.-wsch. skraju wsi kurhany kultury bałtyjskiej z VI-IV w. p.n.e. Nieco dalej kolejna grupa kurhanów z tego samego okresu.
Tańsk-Kęsocha.
Wieś w gminie Dzierzgowo.
  ciekawostki:
 • w lesie, w zachodniej części wsi kurhan kultury ceramiki sznurowej, datowany na okres późnego neolitu (2000 lat p.n.e)
 • przy drodze do Łączyna Starego kurhan kultury bałtyjskiej z IV w. p.n.e.
Tańsk-Przedbory.
Wieś w gminie Dzierzgowo.
  ciekawostki:
 • ok. 1,5 km na płn.zach. od wsi grodzisko z XI w.
 • w pobliżu grodziska, na wzgórzu zw. Żale pozostałości cmentarzyska szkieletowego z XI w.
Grzebsk.
Wieś w gminie Wieczfnia Kościelna. W Grzebsku w XVI w. urodził się matematyk i filolog Stanisław Grzebski.
  ciekawostki:
 • kościół drewniany z 1712 r.
 • fragmenty XVIII-wiecznych fortyfikacji
 • na płn. wsch. od wsi na nadorzyckich łąkach grodzisko z XII w., częściowo otoczone fosą
 • w pobliżu grodziska, na miejscu starego podgrodzia kapliczka drewniana z pocz. XVIII w.
 • na płn.-zach. skraju wsi, przy szosie do Nw. Wsi drewniana kapliczka słupowa z rzeźbą przedstawiającą prawdopodobnie Jana Nepomucena.
Janowo, Nidzica. - patrz opis [70]

Muszaki, Łyna. - patrz opis [73]

Autor:  Dariusz Felba
komentarze :: 8
informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefoxZapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-07-25, 207 dzień roku, imieniny Jakuba, Krzysztofa, Walentyny
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl