Głazy Świerkocińskie
Zielony szlak rowerowy Gminy Stawiguda prowadzi przez środek Łańskich Lasów. Gągławki - oktagonalny budynek gospodarczy na dworcu kolejowym. To jeden z przykładów bezpowrotnie niszczejącej ciekawej infrastruktury... Dziś się już tak nie buduje. Jezioro Pluszne - przy północnym brzegu zbudowano upust głębinowy odprowadzający wodę z jeziora. Tunel do odprowadzenia wody z jeziora Pluszne ma około pół kilometra długości. Wysokość tunelu to 1,8 metra.
Miejsce w którym kończy się tunel mający odprowadzać wodę z jeziora Pluszne. Umocniony solidnym betonem koniec półkilometrowego tunelu. Łąka na którą sączy się z tunelu niewielki strumień i płynie w stronę Miodówka. Wejście do tunelu jest zabezpieczone kratami. Jak widać nieskutecznie.
Leśniczówka Nowa Stawiguda. Niebieski szlak rowerowy Gminy Stawiguda prowadzący zachodnim brzegiem jeziora Pluszne. Świerkocińskie głazy narzutowe leżące po obu stronach leśnej drogi z Kołatek do Świerkocina. Głazy są Pomnikiem Przyrody nieożywionej czyli inaczej, to najstarsi świadkowie historii tej ziemi. Gdyby tylko mogły mówić... i miały jeszcze dobrą pamięć ;-)
Różowy granit rapakivi (fin: dosłownie Na piewszym planie szary granit krystaliczny ze śladami obłupań o obwodzie 7,2 i wysokości 0,4 metra. Trzeci, najwiekszy to granitognejs o obwodzie 8,3 i wysokości 1 metra. Orzechowo - niegdyś ludna wieś warmińska decyzją Władzy Ludowej skazana na opustoszenie i zapomnienie. Trwa nadal...
Orzechowo - neogotycki kościół z 1913 roku czerwienią swoich cegieł odcina się na tle otaczających wieś lasów. Oprócz kościoła są jeszcze dwa budynki i cmentarz. Półwysep wrzynający się w jezioro Łańskie - gdzie archeolodzy stwierdzili istnienie historycznego osiedla na naturalnie obronnym cyplu będącym kiedyś wyspą. Niedaleko zanotowano też cmentarzysko płaskie z epoki żelaza. Asfalty dawnego Imperium Łańskiego. Z roku na rok coraz więcej dziur... Wiadomo - WIOSNA ;-))))
Jedne z pierwszych oznak Wiosny. Jeziora i ich brzegi jeszcze uśpione.


informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefoxZapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-07-25, 207 dzień roku, imieniny Jakuba, Krzysztofa, Walentyny
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl