Wzgórza Dylewskie
 Głaz pod wsią Durąg. Leży tuż przy szosie z Szyldaka do Durąga na zboczu malowniczego jaru porosniętego mieszanym lasem.  Rzeka Dylewka ma dość wartki nurt i stanowi naturalną przeszkodę wraz z całą doliną, w której płynie.  Nad brzegiem Dylewki leży kamień z odciśniętym śladem (nr. buta 43). MIejscowy Janosik ? Czy to czarci odcisk ?-)  Widok na kamień z góry od strony szosy. Po drugiej stronie Dylewki jest grodzisko Durąg.
 Grodzisko Durąg położone na wysokiej krawędzi doliny Dylewki to pozostałość warowni rycerza Klauko z Durąga, który po bitwie grunwaldzkiej wraz ze swoimi ludźmi opanował zamek w Ostródzie, przekazując go bez walk wojskom Jagiełły.  Grodzisko pod Durągiem lokowane zostało na owalnej kulminacj krawędzi. Na zdjęciu ścieżka prowadząca od wsi do Zamkowej Góry.  Zamkow Góra pod Durągiem. Na zdjęciu widać wyraźne plateau - czyli wnętrze grodziska ogrodzone niegdyś wałem i umocnione palisadą.  Rzeka Dylewka - aby się dostać do grodziska trzeba przejść na drugą stronę. Nie wszedzie można dojechać rowerem...
 Durąg - wieś, która po raz pierwszy w źródłach pisanych pojawiła się w 1328 r. Pierwotny kościół wybudowano w XIV w. a obecny wzniesiono w 1713 r. przez protestantów.  Durąg - niszczejąca kaplica na starej, ewangelickiej części cmentarza. W środku widoczne są trumny. Obok sporo strych nagrobków.  Wejście do kaplicy na cmentarzu w Durągu.  Słoneczny i bezwietrzny wczesnowiosenny dzień a my na włóczędze po Wzniesieniach Dylewskich. PIĘKNOŚCI :-)))))))))
 Dziadyk - cegła bramy wejściowej wiejskiego cmentarza (Cegielnia Górka pod Ostródą. Gladtke to zapewnie nazwisko właściciela firmy)  Dziadyk - wejście na stray wiejski cmentarz.  Dziadyk - nagrobek w objęciu drzew na wiejskim cmentarzu.  Dziadyk - kurhan z epoki brązu na środku pola. O tej porze roku nie sposób go przeoczyć.
Skorupa z kurhanu leżaca tuż obok na polu. Trzeba było tylko trochę się rozejrzeć. Orka bardzo często wydobywa na światło dzienne takie rzeczy.  Dziadyk - kolejny kurhan cmentarzyska. Po raz pierwszy gdy je odkryto było ich prawie dwadzieścia. Dziś znane jest położenie czterech kurhanów. My widzieliśmy trzy.  Droga ze wsi Rudno do Pietrzwałdu, którą jest poprowadzony czerwony szlak rowerowy z Ostródy na Górę Dylewską i z powrotem.  Kamień Ofiarny leżący w lesie pod Pietrzwałdem z charakterystycznymi wyżłobieniami na powierzchni.
 Kamień Ofiarny ma ponad 9 metrów obwodu i przypuszcza się, że około 2,5 metrów wysokości. Trudno to jednak jednoznacznie stwierdzić bez wykopania go...  Otoczenie Kamienia Ofiarnego to bukowy las i zróżnicowany teren.  Jezioro Francuskie. Rezerwat!  Kamień zwany Głazem leśnictwa Miejska Wola.

następne zdjęcia

informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefox



Zapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-03-28, 88 dzień roku, imieniny Anieli, Gedeona, Krzesisława, Malkolma, Sykstusa
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl