Strońsko

Województwo łódzkie, powiat zduńskowolski, gmina Zapolice.
Lokalizacja: 51.5472N, 18.8565E [pokaż mapę]

Cmentarz wojenny

Umiejscowiony na wydzielonym obszarze cmentarza parafii rzymskokatolickiej pw. Św. Urszuli, w jego północno-wschodniej części. Granice cmentarza obsadzone tujami. Po prawej stronie założenia dwie zbiorowe mogiły przykryte płytami z lastryko na których umieszczone są tablice z nazwiskami poległych. W północnej części tablice z nazwiskami poległych, armata 76 mm wz. 1942 (ZiS-3) oraz pomnik w formie pionowej steli z godłem i inskrypcją:

"MIEJSCE SPOCZYNKU • ŻOŁNIERZY POLSKICH • 10 DYWIZJI PIECHOTY • 2 DYWIZJI PIECHOTY LEGIONÓW • 8 DYWIZJI PIECHOTY • 1 PUŁKU KAWALERII K.O.P. • I INNYCH ODDZIAŁÓW • ARMII "ŁÓDŹ" • POLEGŁYCH 4-5 WRZEŚNIA • 1939 ROKU • W BITWIE Z 17 NIEMIECKĄ • DYWIZJĄ PIECHOTY • O BELEŃ • STROŃSKO • ZAPOLICE".

Pochowani są tu żołnierze armii polskiej z 2, 10 i 28 DP, 1 Pułku Kawalerii KOP Armii "Łódź" i innych jednostek polegli 4-5 września 1939 r.1) Spoczywa tutaj mjr Jan Kazimierz Motz z 28 DP Armii "Łódź". Na nagrobku inskrypcja:

"MAJOR • JAN MOTZ • OFICER 1 PUŁKU SZWOLEŻERÓW • JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO • WE WRZEŚNIU 1939 ROKU • DOWÓDCA KAWALERII DYWIZYJNEJ • 28 DYWIZJI PIECHOTY • ARMII "ŁÓDŹ" • ZMARŁ W WYNIKU ODNIESIONYCH RAN • W WALCE POD WSIĄ • ZMYŚLONA K. ZAPOLIC • 5 WRZEŚNIA 1939 • ODZNACZONY • KRZYŻEM VIRTUTI MILITATI".

10 Kaniowska Dywizja Piechoty gen. bryg. Franciszka Dindorfa-Ankowicza broniła głównej pozycji na linii rzeki Warty od miejscowości Warta na północy, aż do miejscowości Pstrokonie na południu. 30 pSK obsadzał odcinek od szosy Sieradz-Zduńska Wola do m. Pstrokonie. Południowym sąsiadem pułku był 15 pp z 28 DP, północnym 53 pp i 31 pSK.

4 września trwał ostrzał artyleryjski pozycji 30 pSK. W nocy z 4-5 września gwałtowny atak złamał obronę polskiej 8 kompanii z III batalionu. Utracono Beleń, który udało się odzyskać dopiero nad ranem 5 września, po szturmie na bagnety. W ciągu dnia w całym rejonie pomiędzy miejscowościami Strońsko, Beleń, Beleń-Zagórzyce oraz Piaski dochodziło do ciężkich walk, w efekcie których Niemcom udało się wpierw przełamać pozycję obronną 30 pSK, a później odeprzeć gwałtowne lecz nieskoordynowane kontrataki poszczególnych jednostek 30 pSK oraz 4 pp Legionów i grupy ppłk. Franciszka Kopcia (batalion ON, 1 pułk kawalerii KOP i dwie kompanie tankietek). Nie udało się wyrzucić Niemców z prawego brzegu Warty i 5 września 30 pSK wraz z resztą dywizji rozpoczął odwrót w kierunku Lutomierska.

Na tutejszym cmentarzu znajdują się także mogiły żołnierzy poległych podczas pierwszej wojny światowej oraz mogiła weterana powstania styczniowego z 1863 roku.

Źródło: Tablica informacyjna przygotowana przez Stowarzyszenie "Strzelcy Kaniowscy"

2010-06-13

2007-12-10

Fot. Piotr Stępnik

Spis poległych

Nazwiska zapisane na tablicach przy pomniku, w północnej części cmentarza.

PPOR. REZ. EUGENIUSZ ANIOŁ, * 26.1.1919, 30 pSK
PPOR. B. F.
STRZ. PIOTR BIAŁEK, BAT. ON. "WIELUŃ" KOMP. "DZIAŁOSZYN"
STRZ. JACEK BINSZTUK, 31 pSK
STRZ. FRANCISZEK BŁASZCZYK, 30 pSK
STRZ. JAN BŁASZCZYK, * MORDY SIEDLECKIE, 31 pSK
STRZ. LUCJAN BŁASZKIEWICZ, * 1912 WARSZAWA, 30 pSK
STRZ. JAN BOROWICZ, * WARSZAWA, 30 pSK
UŁAN ALEKSANDER BOROWSKI, KD 28 DP
STRZ. ALEKSANDER BOROWSKI, * 1914 DŁUTÓW, 30 pSK
STRZ. RYSZARD BRZOZOWSKI, * 21.12.1912 WARSZAWA, 30 pSK
STRZ. ALEKSANDER BUDZIK, * WARSZAWA, 30 pSK
UŁAN JÓZEF BUDZYŃSKI, KD 28 DP
STRZ. WOJCIECH BYTNER, 30 pSK
PLUT. JÓZEF CHRABĄSZCZ, * 1914 TYNIEC (KIELECKIE), 4 pp LEG
STRZ. FRANCISZEK CIUCHTA, * 1914, 30 pSK
STRZ. STANISŁAW CZAJKOWSKI, * 1917, 30 pSK
STRZ. WACŁAW CZARNY, * 23.9.1915 TEPOCZÓW, 4 pp LEG
PLUT. PCHOR. STANISŁAW DĄBROWSKI, * 17.4.1916 PUŁAWY, 15 pp "WILKÓW"

STRZ. SZCZEPAN DĄBROWSKI, * 1912, 30 pSK
STRZ. MARIAN DAMSKI, * 1919 KRAKÓW, 30 pSK
STRZ. WACŁAW DĘBSKI, * WARSZAWA, 30 pSK
STRZ. STANISŁAW DOMERADZKI, * 20.9.1912 WARSZAWA, 30 pSK
STRZ. STEFAN DRZEWICZEWSKI, * 2.8.1916 WARSZAWA, 30 pSK
ST. UŁAN JÓZEF DUDEK, 1 pKAW. KOP.
STRZ. ANTONI FILIPIAK, 31 pSK
KAPRAL FRANCISZEK GRABOWSKI, 1 pKAW. KOP.
SZER. ANTONI GARSTKIEWICZ, * 24.11.1911
PLUT. PCHOR. WOJCIECH GAWECKI, * 1912, 31 pSK (8 KOMP)
STRZ. WACŁAW GOŁĄB, * 1916 WARSZAWA, 4 pp LEG
STRZ. JAN GONDZIK, 4 pp LEG
STRZ. ARON GOTLIB, * 1915, 4 pp LEG
STRZ. ELIAST GRABOWSKI, * 1916, 4 pp LEG
POR. REZ. WŁADYSŁAW GROCHOWSKI, * 11.5.1904, DOWÓDCA 6 KOMP. 30 pSK
STRZ. WŁ. GRUPKA, * 1910, 4 pp LEG
STRZ. STEFAN ROCH GRZEJSZCZYK, * 1916 BOLESŁAWIEC, 4 pp LEG
STRZ. WACŁAW GRZEŚKOWIAK, * 1914, 4 pp LEG
ST. UŁAN ABRAM HAŁSZTUK, KD 28 DP
STRZ. MAJER HOFTURSK, 30 pSK

STRZ. JAN ALEKSANDER JABŁECKI, 30 pSK
STRZ. JAN JAGIELSKI, * 1915, 30 pSK
STRZ. KAZIMIERZ JAGUŚ, 30 pSK
STRZ. ROMAN JAKUBOWSKI, 30 pSK
STRZ. TADEUSZ JAŁOWIEC, * WARSZAWA, 30 pSK
STRZ. TOMASZ JAŁOWIEC, 30 pSK
STRZ. MARCIN JONCZYK, * 1914 ZAGNAŃSK (KIELECKIE), 4 pp LEG
ŻOŁN. WP J. KAŁOWIEC
PLUT. PCHOR. KAPCZYŃSKI, 7 KOMP. 31 pSK
STRZ. KAROL KARABANOWSKI, * 14.10.1911 WARSZAWA, 30 pSK
STRZ. ANTONI KASZCZYK, * 1919, 4 pp LEG
UŁAN ADAM KĘSZCZYK, 1 pKAW. KOP.
ST. UŁAN ROMAN KILARSKI, * 1915, 1 pKAW. KOP.
KAPRAL JÓZEF KLEK, * 1913, 31 pSK
STRZ. MICHAŁ KOCIK, * 6.9.1909 SZCZYTY, BAT. ON. "WIELUŃ" KOMP. "DZIAŁOSZYN"
PPOR. REZ. JANUSZ KOLBIŃSKI, * 21.8.1913 WARSZAWA, DOWÓDCA PLUT. 6 KOMP. 15 pp "WILKÓW"
UŁAN STANISŁAW KOŁODZIEJSKI, 1 pKAW. KOP.
STRZ. JAN KOWALCZYK, 30 pSK
STRZ. FRANCISZEK KRÓL, * 1912 SKARŻYSKO, 4 pp LEG
ŻOŁN. WP JAN KRAWCZYK
STRZ. STANISŁAW KRZYSZTOF, 30 pSK
POR. JERZY KUCHARSKI, DOWÓDCA 7 KOMP. 30 pSK

ST. SIERŻ. STANISŁAW KUCHARSKI, SZEF KOMP. 30 pSK II BAT.
SZER. IWAN KUDŁAK, * 1911
STRZ. STANISŁAW KULPA, SANDOMIERZ, 4pp LEG
KAPRAL MIECZYSŁAW KURCZYŃSKI, 30 pSK
STRZ. ANDRZEJ KUSTEK, * 1905, 31 pSK
STRZ. JAN LASKOWSKI, * 1913, 30 pSK
STRZ. STANISŁAW LEWANDOWSKI, 30 pSK
STRZ. STEFAN MĄCZKA, * 1916 WARSZAWA, 30 pSK
PPOR. REZ. TADEUSZ MAJCHERCZYK, * 24.4.1911 WARSZAWA, DOWÓDCA I PLUT. 2 KOMP. CKM 30 pSK
STRZ. WALERIAN MARCINKIEWICZ, * 19.10.1910, KOMP. KOLARZY 28 DP
STRZ. STEFAN MAZUR, 4 pp LEG
STRZ. ANTONI MIELCZAREK, * 1915 ŁASK, 30 pSK
STRZ. TADEUSZ MILCZAREK, WARSZAWA, 30 pSK
STRZ. KAROL MICHAŁOWSKI, UZDOWO CIECHANOWSKIE, 30 pSK
STRZ. LECH MILGRON, 10 DP
KAPRAL JÓZEF MISZCZYK, * 1915, 4 pp LEG
UŁAN NIEWCZAS, KD 28 DP
STRZ. LEJBUS NOWARSKI, * 1915, 30 pSK
STRZ. JÓZEF NOWIŃSKI, * 1.9.1912, 30 pSK
SZER. ZBIGNIEW OLECHOWSKI, WARSZAWA, 30 pSK

STRZ. ANTONI ŁAKOMY, BAT. ON. "WIELUŃ" KOMP. "DZIAŁOSZYN"
STRZ. ANTONI MALATYŃSKI, BAT. ON "WIELUŃ" KOMP. "DZIAŁOSZYN"
ST. UŁAN ANTONI PACHOLCZYK, 1 pKAW. KOP.
KAPRAL STEFAN WOJCIECH PAJOR, * 31.3.1915 LIPNICA, 30 pSK
STRZ. FRANCISZEK PAWŁOWSKI, 4 pp LEG
KAPRAL WITOLD PIASECKI, * 1.6.1912, 30 pSK
STRZ. EDMUND PIOTROWSKI, * 20.7.1912, 30 pSK
STRZ. STEFAN PLICHTA, * 1913, 30 pSK
STRZ. JÓZEF PRZYBYSZ, * 16.2.1916 WARSZAWA, 30 pSK
PLUT. PCHOR. PRZYMĘCKI, 7 KOMP. 31 pSK
STRZ. ARTUR RAUT, * 1.9.1916, 30 pSK
STRZ. WŁODZIMIERZ RIDKYJ, * 1911 JAROSŁAW, 3 pp LEG
STRZ. STANISŁĄW RYBACKI, * 1917, 30 pSK
PPOR. REZ. JAN SEBASTIAN SĘDEK, * 23.6.1907, 4 pp LEG
STRZ. WACŁAW SŁABOWSKI, * 1914, 30 pSK
ŻOŁN. WP ŚLISOKA
ST. UŁAN STEFAN ŚLIWKA, 1 pKAW. KOP.
STRZ. KAZIMIERZ ŚMIECH, * 1911 WARSZAWA, 30 pSK
STRZ. JAN SMUŁKA, * 1911, 30 pSK
STRZ. WŁADYSŁAW SNOPEK, * 1916, 30 pSK

KAPRAL JAN SOBCZAK, * 1915 BRUDZÓW, 4 pp LEG
STRZ. JÓZEF SOBCZAK, KOBRYŃ, 83 pp 30 DP
STRZ. WINCENTY SOBECKI, * 14.1.1913, 4 pp LEG
STRZ. WŁADYSŁAW SOBECKI, 30 pSK
STRZ. MARIAN SOBOŃ, 31 pSK
ST. STRZ. LEOPOLD STASIAK, * 22.8.1918 KOZIENICE, 30 pSK
STRZ. ANTONI STĘPIEŃ, * 1912 GRYBÓW, 30 pSK
STRZ. EDWARD STEFAŃSKI, * 1910, 4 pp LEG
STRZ. ALEKSANDER STOCIK, 30 pSK
ST. UŁAN STRYCZEK, 1 pKAW. KOP.
STRZ. BAZYLI STYSŁO, * 1914, 30 pSK
PPOR. REZ. STEFAN TADEUSZ SUNDERLAND, * 3.12.1914 ŁÓDŹ, 31 pSK
STRZ. KAZIMIERZ SUSKI, * 1915 WARSZAWA, 30 pSK
STRZ. ŚWIĄTCZAK, 7 KOMP. 31 pSK CELOWNICZY
ST. UŁAN JAN ŚWIĘCICKI, 1 pKAW. KOP.
KAPRAL LEOPOLD SZAFRANIEC, WARSZAWA, 30 pSK
KAPR. PCHOR. SZCZEPAŃSKI, 4 pp LEG
STRZ. TOMASZ SZEBSKI, * 1910, 30 pSK
STRZ. STEFAN SZMALEC, * 1912 WARSZAWA, 30 pSK

STRZ. KAZIMIERZ SZTACHERSKI, WARSZAWA, 30 pSK
STRZ. CZESŁAW SZTACHERSKI, 30 pSK
STRZ. WŁADYSŁAW SZOSTAK, * 1910, 30 pSK
PPOR. REZ. STANISŁAW SZCZAWIŃSKI, * 17.09.1899 WARSZAWA, 1 pKAW. KOP. DOWÓDCA II PLUT. 2 SZWADRONU
PLUT. PCHOR. HENRYK SZYMOR, 30 pSK
STRZ. STEFAN WAL, 31 pSK
STRZ. STEFAN WIBELSKI, WARSZAWA, 30 pSK
PLUT. BOLESŁAW WILCZEK, 1 pKAW. KOP.
STRZ. STEFAN WOSZCZYK, WIELUŃ, 31 pSK
STRZ. JAN WRÓBEL, * 1915 STOPNICA, 4 pp LEG
STRZ. STANISŁAW WRZESIŃSKI, * 1915 KŁĘBOWO, 31 pSK
STRZ. MICHAŁ ZACHARKIEWICZ, * 1917, 30 pSK
STRZ. JAN ZADZIEJKO, * 1914 WARSZAWA, 30 pSK
PPOR. MARIAN ZAGÓRSKI, * 4.12.1917, DOWÓDCA 2 KOMP. 4 pp LEG
PPOR. REZ. JAN ZIĘTARA, * 24.12.1913, DOWÓDCA III PLUT. 4 KOMP. 30 pSK
ŻOŁN. WP BLESŁAW ....
CYWIL N.N.

I OKOŁO 120 ŻOŁNIERZY POCHOWANYCH
BEZIMIENNIE

Nazwiska zapisane na tablicach umiejscowionych przy mogiłach, po prawej stronie. Większość z nich znajduje się także na tablicach, przy pomniku w północnej części cmentarza (często w zmienionej pisowni).

MAJOR JAN MOTZ
STANISŁAW KUCHARSKI
HENRYK KUKŁA
JÓZEF MATYSIAK
STEFAN MIERZEJEWSKI
LECH MILGRON
STEFAN MOCZKA
MIKOŁAJ NIEWIDOWICZ
NIEWCZAS
LEJBUS NOWARKI
ANTONI PACHOLCZYK
WŁODZIMIERZ RIDKYJ
ROZMARYNOWSKI
PRZYMECKI
WOJCIECH RYTUAR
FELIKS SADZIŃSKI
JAN SEBASTIAN SEDEK
SLISOKA
STRYCZEK
MARIAN SOBOŃ
ŚWIADCZAK
TOMASZ SZEBSKI
ANTONI TYLIŃSKI
JÓZEF WAL
STANISŁAW WAL
JAN ŚWIĘCICKI
WINCENTY SOBECKI
WŁADYSŁAW SOBECKI
LEOPOLD STASIAK
ALEKSANDER STECIK
EDWARD STEFAŃSKI
ANTONI STĘPIEŃ
STAFAN SUNDERLAND
BAZYLI STYSŁO
KAZIMIERZ SUSKI
LEOPOLD SZAFRANIEC
BOLESŁAW WILCZEK
WŁODZIMIERZ WOŹNIAK
JÓZEF WRONA
TADEUSZ ŻABICKI
MARIAN ZAGÓRSKI
JAN ZIĘTARA
CZESŁAW SZATACHERSKI
STANISŁAW SZCZAWIŃSKI
SZCZEPAŃSKI
STEFAN SZMALEC
WŁADYSŁAW SZOSTAK
KAZIMIERZ SZTACHERSKI
HENRYK SZYMOR
ŚLIWKA
KAZIMIERZ ŚMIECH
STEFAN WAL
STEFAN GIBELSKI
STEFAN WOSZCZYK
JAN WRÓBEL
STANISŁĄW WRZESIŃSKI

EUGENIUSZ ANIOŁ
FRANCISZEK BŁASZCZYK
JACEK BINSZTOK
ROMUALD BORYSOWICZ
JÓZEF BUJANOWICZ
BOLESŁAW BEDNAREK
JAN BŁASZCZYK
LUCJAN BŁASZKIEWICZ
JAN BOROWICZ
ALEKSANDER BOROWSKI
ALEKSANDER BOROWSKI
RYSZARD BRZOZOWSKI
ALEKSANDER BUDZIK
JÓZEF BUDZYŃSKI
WOJCIECH BYSTRZAŁ
FRANCISZEK GRABOWSKI
ANTONI GARTKIEWICZ
ARON GOTLIB
JAN GOŃDZIK
WOJCIECH GAWECKI
JÓZEF CHRABĄSZCZ
FRANCISZEK CIUCHTA
STANISŁAW CZAJKOWSKI
WACŁAW CZARNY
MARIAN DAMSKI
STANISŁAW DĄBROWSKI
SZCZEPAN DĄBROWSKI
WACŁĄW DĘBSKI
STANISŁĄW DOMERACKI
JÓZEF DRAB
ELIAST GRABOWSKI
WACŁAW GRZEŚKOWIAK
W. GRUPKA
ABRAM HALSZTUK
MAJER HOFIURSK
JAN JAGIELSKI
TOMASZ JAŁOWIEC
K. KAŁOWIEC
JÓZEF KAN-YK
KAPCZYŃSKI
STEFAN DRZEWICZEWSKI
HENRYK GOŁASZEWSKI
WACŁAW GOŁĄB
WŁADYSŁAW GROCHOWSKI
STEFAN GRZEJCZYK
JAN JABŁECKI
KAZIMIERZ JAGUŚ
ROMAN JAKUBOWSKI
TADEUSZ JAŁOWIEC
MARCIN JONCZYK
JAN KAZIMIERZ
ADAM KESZCZYK
JULIAN KLIK
WŁODZIMIERZ KIDKIS
KAROL KORBANOWSKI
LEON KALOTA
KAROL KARABANOWSKI
FRANCISZEK KAROL
ANTONI KASZCZYK
ROMAN KILAWSKI
JÓZEF KLEK /KLESK/
MICHAŁ KOCIK
JANUSZ KOLBIŃSKI
STANISŁAW KOŁODZIEJSKI
JAN KOWALCZYK
1) większość nazwisk znajduje się zarówno na tablicach przy pomniku oraz na mogiłach zbiorowych

Zobacz także

Na skróty

Ostatnie zmiany


miejsca/1939/lodzkie/stronsko.txt · ostatnio zmienione: 2011/02/14 10:37 przez Piotr Gapiński
 
 
©2005-2010 by Pijoter · powered by DokuWiki · hosting by Yupo.pl