Mikorzyn

Województwo kujawsko-pomorskie, powiat włocławski, gmina Lubanie.
Lokalizacja: 52.7659N, 18.9435E [pokaż mapę]

Pomnik

Znajduje się w lesie koło Mikorzyna, za zakładem oczyszczania ścieków (Oczyszczalnia ścieków w m. Kucerz gm. Lubanie). Pomnik ustawiono w miejscu śmierci i pierwszego pochówku ppor. mar. Jerzego Pieszkańskiego, kilkadziesiąt metrów od zachodniego brzegu rz. Wisły, naprzeciwko ruin zamku w Bobrownikach. Pomnik posiada formę symbolicznej mogiły zwieńczonej metalowym krzyżem, na której umieszczono napis:

”Tu zginął śmiercią bohaterską • w obronie ojczyzny • 14 sierpnia 1920 r. • por. marynarki • Jerzy Pieszkański • kawaler orderu Virtuti Militari”.

Dn. 14.08.1920 r., na wysokości zamku w Bobrownikach, płynący z Torunia statek uzbrojony "Moniuszko" został ostrzelany z broni maszynowej i uszkodzony poniżej linii wody przez oddział sowiecki z III Korpusu Konnego. Doszło do walki ogniowej, w której poległ kpt. Mizera i jeden z marynarzy. Podporucznik Pieszkański skierował statek na zachodni brzeg Wisły, skąd ostrzeliwano przeprawiającego się nieprzyjaciela. Ciężko ranny Pieszkański został dobity przez czerwonoarmistów. Pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika i odznaczony orderem Virtuti Militari. Ciało ppor. Pieszkańskiego ekshumowano i pochowano uroczyście na cmentarzu we Włocławku.

2013-07-16

miejsca/1920/kujawsko-pomorskie/mikorzyn.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/19 21:31 przez Piotr Gapiński
 
 
©2005-2010 by Pijoter · powered by DokuWiki · hosting by Yupo.pl