Cmentarze i pomniki walk o utrwalenie granic (1918-21r.)

"Przechodniu powiedz Polsce
tu leżym jej syny
prawom jej do ostatniej
posłuszni godziny"
.
- inskrypcja na pomniku w Uhrusku

Polska

Województwo kujawsko-pomorskie

powiat aleksandrowski Aleksandrów Kujawski; Bądkowo; powiat brodnicki Brodnica; powiat Bydgoszcz Bydgoszcz; powiat chełmiński Chełmno; powiat golubsko-dobrzyński Obory; powiat Grudziądz Grudziądz; powiat inowrocławski Gniewkowo; Inowrocław; Kruszwica; Pakość; powiat lipnowski Lipno; Skępe; powiat mogileński Kościeszki; Markowice; Mogilno; Ostrowo; Palędzie Kościelne; Siedlimowo; Strzelno; Szczepanowo; powiat nakielski Dębowo; Kcynia; Nakło nad Notecią; Rynarzewo; Szaradowo; Szubin; powiat rypiński Ostrowite; Sadłowo; powiat świecki Grupa; Świecie; powiat Toruń Toruń; powiat tucholski Tuchola; powiat Włocławek Włocławek; powiat włocławski Chełmica Duża; Łęg-Witoszyn; Mikorzyn; powiat żniński Barcin; Gąsawa; Janowiec Wielkopolski; Kołdrąb; Łabiszyn; Lubcz; Rogowo; Wenecja; Żnin;

Województwo lubelskie

powiat bialski Bohukały; Elżbiecin; Janów Podlaski; Kobylany; Michalków; Neple; Okczyn; Ostrów; Pratulin; Stary Bubel; Terespol; Werchliś; powiat Chełm Chełm; powiat chełmski Dorohusk; Dubienka; Turka; powiat hrubieszowski Dołhobyczów; Hrubieszów; Matcze; Oszczów; powiat krasnostawski Krasnystaw; powiat łukowski Adamów; Okrzeja; powiat opolski Karczmiska; powiat puławski Kazimierz Dolny; Puławy; powiat rycki Dęblin; powiat tomaszowski Hrebenne; Wierzbica; powiat włodawski Kuzawka; Różanka; Uhrusk; Włodawa; powiat zamojski Cześniki; Horyszów Polski; Komarów Osada; Wolica Śniatycka;

Województwo lubuskie

powiat Gorzów Wielkopolski Gorzów Wielkopolski; powiat krośnieński Krosno Odrzańskie; powiat międzyrzecki Międzyrzecz; powiat świebodziński Ołobok; powiat wschowski Ciosaniec; Wschowa; powiat Zielona Góra Zielona Góra; powiat zielonogórski Babimost; Kargowa; Nowe Kramsko; Sulechów; powiat żagański Żagań;

Województwo łódzkie

powiat łęczycki Łęczyca; powiat łowicki Domaniewice; Jamno; Julianów; Kiernozia; Kocierzew Południowy; Łyszkowice; Stary Waliszew; Zduny; powiat Łódź Łódź; powiat Piotrków Trybunalski Piotrków Trybunalski; powiat poddębicki Uniejów; powiat skierniewice Skierniewice; powiat skierniewicki Bolimów; powiat tomaszowski Chorzęcin; Wiaderno; powiat zduńskowolski Szadek; Zduńska Wola; powiat zgierski Popów Głowieński; Zgierz;

Województwo małopolskie

powiat Kraków Kraków; powiat oświęcimski Oświęcim; powiat wadowicki Wadowice;

Województwo mazowieckie

powiat ciechanowski Ciechanów; Dąbrowa; Grudusk; Kraszewo; Malużyn; Rzeczki-Wólki; Sarnowa Góra; Sońsk; powiat garwoliński Garwolin; Maciejowice; Puznówka; Wróble; powiat grodziski Grodzisk Mazowiecki; powiat kozienicki Grabów n/Pilicą; Wysokie Koło; powiat legionowski Chotomów; Serock; Wieliszew; Wola Kiełpińska; Wólka Radzymińska; powiat łosicki Mierzwice Stare; Serpelice; powiat makowski Czerwonka; Maków Mazowiecki; Różan; Szelków; Szwelice; powiat miński Dębe Wielkie; Okuniew; Stara Wieś; powiat mławski Konopki; Mława; Radzanów; Strzegowo; Stupsk; Szydłowo; Wieczfnia Kościelna; Wyszyny; Żurominek; powiat nowodworski Borkowo; Cieksyn; Modlin; Nasielsk; Nowy Dwór Mazowiecki; Pomiechówek; powiat ostrołęcki Myszyniec; Ostrołęka; Piasecznia; Rzekuń; powiat ostrowski Ostrów Mazowiecka; powiat otwocki Glinianka; Kołbiel; Wiązowna; powiat piaseczyński Prażmów powiat Płock Płock; powiat płocki Bulkowo; Daniszewo; Drobin; Orszymowo; Rębowo; Sikórz; powiat płoński Baboszewo; Joniec; Królewo; Płońsk; Nowe Miasto; Smardzewo; Sochocin; Stara Wrona; Szczytno; Unieck; powiat pułtuski Klukowo; Obryte; Prusinowice; Pułtusk; Sadykierz; powiat przasnyski Chorzele; Grabowo-Rżańce; Czernice Borowe; Krzynowłoga Wielka; Przasnysz; powiat radomski Radom; powiat siedlecki Wiśniew; powiat sochaczewski Rybno; powiat sokołowski Kosów Lacki; Skrzeszew; Zembrów; powiat Warszawa Warszawa; powiat warszawski zachodni Błonie; Rokitno; powiat węgrowski Węgrów; powiat wołomiński Kobyłka; Marki; Ossów; Postoliska; Radzymin; Tłuszcz; Ząbki; powiat wyszkowski Brańszczyk; Trzcianka; Wyszków; powiat żyrardowski Nowe Kozłowice; Żyrardów;

Województwo podkarpackie

powiat lubaczowski Horyniec; Lubaczów; powiat przemyski Przemyśl;

Województwo podlaskie

Województwo śląskie

powiat cieszyński Goleszów; Kończyce Małe; Puńców; Skoczów; Zebrzydowice; powiat Częstochowa Częstochowa; powiat Sosnowiec Sosnowiec; powiat zawierciański Zawiercie;

Województwo warmińsko-mazurskie

powiat działdowski Działdowo; Lidzbark Welski;

Województwo wielkopolskie

powiat chodzieski Borowo; Budzyń; Chodzież; Jaktorowo; Margonin; Szamocin; powiat czarnkowsko-trzcianecki Czarnków; Krzyż Wielkopolski; Lubasz; Miały; Rosko; Wieleń; Wrzeszczyna; powiat gnieźnieński Czerniejewo; Dębnica; Dziekanowice; Gniezno; Kiszkowo; Kłecko; Lubiń; Mielżyn; Sławno; Trzemeszno; powiat gostyński Borek; Gostyń; Krobia; Niepart; Pępowo; Pogorzela; Poniec; Potarzyca; Skoraszewice; Strzelce Wielkie; Żytowiecko; powiat grodziski Granowo; Grodzisk Wielkopolski; Łęki Wielkie; Parzęczewo; Rakoniewice; Śniaty; Wielichowo; powiat jarociński Bieździadów; Golina; Góra; Jaraczewo; Jarocin; Lgów; Magnuszewice; Mieszków; Rogaszyce; Siedlemin; powiat Kalisz Kalisz; powiat kępiński Kępno; Mikorzyn; Trzcinica; powiat kościański Bronikowo; Czempiń; Czerwona Wieś; Kościan; Krzywiń; Śmigiel; powiat krotoszyński Baszków; Kobylin; Koźmin Wielkopolski; Krotoszyn; Lutogniew; Rozdrażew; Sulmierzyce; Wałków; Zduny; powiat leszczyński Bukowiec; Dłużyna; Jezierzyce Kościelne; Osieczna; Wjewo; Włoszakowice; Zbarzewo; powiat Leszno Leszno; powiat międzychodzki Dormowo; Kamionna; Kwilcz; Łowyń; Międzychód; Sieraków; powiat nowotomyski Bolewice; Brody; Bukowiec; Łomnica; Lwówek; Nowa Wieś; Nowy Tomyśl; Opalenica; Terespockie; Urbanowo; Wytomyśl; Zbąszyń; powiat obornicki Łukowo; Oborniki; Rogoźno; Ryczywół; powiat ostrowski Boczków; Bogdaj; Chynowa; Gostyczna; Janków Zaleśny; Nowe Skalmierzyce; Odolanów; Ołobok; Ostrów Wielkopolski; Raszków; Skalmierzyce; Wysocko Wielkie; powiat ostrzeszowski Głuszyna; Grabów nad Prosną; Doruchów; Mikstat; Ostrzeszów; Parzynów; powiat pilski Kruszewo; Łobżenica; Mirosław; Piła; Ujście; Wysoka; powiat pleszewski Kucharki; Pleszew; powiat Poznań Kiekrz; Poznań; powiat poznański Białężyn; Bnin; Buk; Ceradz Kościelny; Cerekwica; Czerlejno; Dopiewo; Gułtowy; Kórnik; Kostrzyn Wlkp.; Lusowo; Mosina; Murowana Goślina; Niepruszewo; Pobiedziska; Puszczykowo; Siedlec; Słupia; Stęszew; Swarzędz; Tarnowo Podgórne; Trzcielin; Zakrzewo; powiat rawicki Białykał; Bojanowo; Golejewko; Gościejewice; Jutrosin; Kołaczkowice; Konary; Miejska Górka; Rawicz; Słupia Kapitulna; Szkaradowo; Zielona Wieś; powiat słupecki Graboszewo; powiat szamotulski Duszniki; Kaźmierz; Obrzycko; Otorowo; Pniewy; Szamotuły; Wilczyna; Wronki; powiat średzki Dzierznica; Giecz; Środa Wielkopolska; Zaniemyśl; powiat śremski Chwałkowo Kościelne; Dalewo; Dolsk; Książ Wielkopolski; Śrem; powiat wągrowiecki Czesławice; Gołańcz; Łekno; Panigródz; Potulice; Skoki; Smogulec; Srebrna Góra; Wągrowiec; powiat wolsztyński Chobienice; Gościeszyn; Kopanica; Mochy; Obra; Przemęt; Siedlec; Wolsztyn; powiat wrzesiński Gozdowo; Nekla; Miłosław; Września;

Województwo zachodniopomorskie

powiat Koszalin Koszalin;

Pozostałe kraje

Białoruś

Obwód brzeski

rejon baranowicki Baranowicze; Berezówka; Iszkołdź; Stare Wojkowicze; rejon brzeski Brześć nad Bugiem; Czernawczyce; rejon kobryński Kobryń; rejon lachowicki Swojatycze; rejon łuniniecki Łuniniec; rejon piński Łohiszyn; Pińsk; Porzecze; rejon prużański Prużany; Różana;

Obwód grodzieński

rejon brzostowicki Brzostowica Mała; Ejsymonty Wielkie; Gieniusze; Jodkiewicze; Makarowce; Wielka Brzostowica; rejon grodzieński Grodno; Indura; Korobczyce; Kwasówka; Odelsk; Sopoćkinie; rejon iwiejski Sobotniki; rejon korelicki Mir; rejon lidzki Brzozówka; Lida; rejon mostowski Łunna; Mosty; rejon nowogródzki Nowogródek; rejon ostrowiecki Bystrzyca Nadwilejska; Worniany; rejon oszmianski Holszany; Oszmiana; Żuprany; rejon słonimski Słonim; rejon smorgoński Smorgonie; Żodziszki; rejon szczuczyński Feliksowo; Pilczuki; Szczuczyn; rejon wołkowyski Roś; Wołkowysk; Wołpa; rejon zdzięciołski Rędzinowszczyzna;

Obwód miński

rejon miadziołski Krzywicze; Kobylnik; Miadzioł; Nowosiółki; rejon mołodeczański Radoszkowice; rejon nieświeski Nieśwież; Użanka; rejon stołpecki Nowy Świerzeń; Rubieżewicze; Stołpce; rejon wilejski Dołhinów; Kurzeniec; Wilejka;

Obwód mohylewski

rejon bobrujski Bobrujsk;

Obwód witebski

rejon brasławski Brasław; Ikaźń; rejon dokszycki Czeczuki; Dokszyce; Królewszczyzna; Wołkołata; rejon głębocki Głębokie; Podświle; Słobódka; Zadoroże; rejon lepelski Lepel; rejon miorski Draguny; Jazno; Miory; rejon postawski Falewicze-Buraki; Łyntupy; Duniłowicze; Postawy; rejon szarkowszczyński Hermanowicze; Łużki;

Czechy

Kraj morawsko-śląski

Litwa

Okręg olicki

rejon druskienicki Druskieniki; rejon orański Orany;

Okręg tauroski

rejon jurborski Skirstymoń;

Okręg wileński

rejon święciańki Powiewiórka; rejon trocki Stare Troki; Troki; rejon Wilno Wilno; rejon wileński Niemenczyn; Mejszagoła;

Okręg uciański

rejon ignaliński Dukszty; rejon jezioroski Bogdaniszki;

Łotwa

Powiat Daugavpils

Powiat Krāslava

Ukraina

Obwód iwanofrankowski

rejon iwanofrankowski Stanisławów; rejon kołomyjski Kołomyja;

Obwód Kijów

Kijów Kijów;

Obwód lwowski

rejon buski Zadwórze; Lwów Lwów; rejon żółkiewski Rawa Ruska; Żółkiew;

Obwód równieński

rejon bereźneński Poliany; rejon dąbrowicki Bereźnica; rejon dubieński Tarakanów; rejon korzecki Korzec; rejon młynowski Zdołbunów; rejon ostrogski Ostróg; rejon rokitnowski Rokitno; rejon równieński Równe;

Obwód tarnopolski

rejon czortkowski Czortków; rejon krzemieniecki Komnatka;

Obwód winnicki

rejon barski Bar; rejon żmeryński Braiłów;

Obwód wołyński

rejon łucki Łuck; rejon maniewicki Cminy; Jeziorna; rejon turzyski Turzysk;

Obwód żytomierski

rejon baranowski Rudnia Baranowska; rejon nowogradzko-wołyński Susły;

Strony o podobnej tematyce

Zobacz także

Na skróty

Ostatnie zmiany


miejsca/1920.txt · ostatnio zmienione: 2017/07/13 22:38 przez Krzysztof Menel
 
 
©2005-2010 by Pijoter · powered by DokuWiki · hosting by Yupo.pl